Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Third Birthday tickers
Blog > Komentarze do wpisu
Lourdes

Słuchajcie, słuchajcie! Udało nam się wyrwać z Mężem we dwoje na cały długi weekend do Francji! Pierwszy raz od ery sprzed dzieci! Skoczyliśmy na małą pielgrzymkę do Lourdes a potem do Tuluzy. 

Lourdes jest bardzo klimatyczne. Oczywiście jest tam dużo tak zwanej komercji i kiczu, ale jakoś tak to się wtapia w tamtejszy klimat i krajobraz, że wcale nie razi. Sanktuarium Matki Bożej jest przepiękne. Leży nad rzeką w dolinie, otoczone niewysokimi, skalistymi górkami. 

Akurat trafiliśmy na końcówkę dominikańskiej pielgrzymki różańcowej i było tam kilka tysięcy ludzi. Zdecydowanie za dużo jak na mój gust, ale potem się trochę przerzedziło. Główny Kościół Sanktuarium jest w środku baaardzo piękny. Ma trzy poziomy. Z tyłu jest grota gdzie ukazała się św. Bernadetcie Matka Boża. Jest też źródło z uzdrawiającą wodą. 

Wieczorem o 21.00 codziennie jest procesja Maryjna ze świecami. My przypadkiem załapaliśmy się do chóru. Schowaliśmy się przed deszczem z innymi ludźmi i okazało się, że tam zbierają się ludzie, którzy chcą danego dnia śpiewać. Więc zabrzmiało Ave Maryja po polsku. Szef chóru śpiewał w każdym języku!

Miasteczko Lourdes jest bardzo ładne. Niestety jest dużo opuszczonych domów i biznesów. Ale niestety i Francja zaliczyła recesję. Nad miasteczkiem góruje fort:

Można go zwiedzić. Jest tam bardzo ciekawe muzeum i są stamtąd piękne widoki. 

Dla głodomorów coś się też znajdzie. Jest duuużo różnych restauracji. Jest też targowisko z pysznymi owocami, warzywami, serami, kiełbasami i pieczywem. 

Dla miłośników wędrówek górskich też się na pewno znajdą ciekawe szlaki. A poza tym Lourdes leży bardzo blisko Pirenejów. 

Także naprawdę mogę polecić pielgrzymkę lub wycieczkę do Lourdes. 

środa, 10 października 2018, maya.d

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: