Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Kids Birthday tickers Lilypie Third Birthday tickers
Blog > Komentarze do wpisu
Newgrange

W zeszłym tygodniu nareszcie zdarzyła się okazja żeby się do Newgrange w hrabstwie Meath,  jeden z największych grobów korytarzowych zbudowanych przez człowieka, należący do kompleksu zwanego Pałacem nad Boyne (od irlandzkiego Brú na Bóinne ). Datowanie radiowęglowe grobu określa czas budowy na ok. 3200 lat p.n.e., czyli Newgrange jest ponad 600 lat starsze niż Wielka Piramida w Gizie i prawdopodobnie starsze niż Stonehenge. Grobowiec zbudowano w taki sposób, że podczas przesilenia zimowego o 8:58 promienie wschodzącego słońca biegną wzdłuż korytarza i wpadają do komory, rozświetlając ją na 15 min. Można wziąć udział w loterii co roku, gdzie 50 wylosowanych szczęśliwców z osobą towarzyszącą będzie mogłó zobaczyć właśnie co się dzieje w trakcie przesilenia. Oczywiście w zależności od pogody. Udział wzięłam w każdym razie :)

Miejsce to robi ogromne wrażenie. Ponad 5000 letnia struktura, a stoi nie naruszona zębem czasu. I pomyśleć, że ówczeni architekci i inżynierowie mieli taką wiedzę o astronomii i budownictwie. 


wtorek, 22 sierpnia 2017, maya.d

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu: